Piotr Kulik
Piotr Kulik Łukasz Woźniakiewicz
Piotr Kulik Łukasz Woźniakiewicz Mariusz Woźniakiewicz
O Firmie
Referencje
Oferta
Szkolenia
Certyfikaty
Kontakt
Logowanie
Certifikat Google Adwords Piotr Kulik
Certifikat Google Analytics Piotr Kulik
English Language / Język Angielski

POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Lokalne SEO


Code

Daj się odnaleźć... lokalnie. Czyli jakie znaczenie ma local SEO dla Twojego biznesu?

To, że nie opłaca się prowadzić biznesu, bez strony internetowej, nie jest nowością. Tak jak i to, że mając stronę internetową, konieczne jest zadbanie o dobre seo, bez którego nasza strona jest niewidoczna dla potencjalnego klienta. Na jakie słowa warto się pozycjonować też już pisaliśmy, przy okazji podsumowania prelekcji Łukasza Woźniakiewicza w Kielcach. Czas skupić się na kolejnym zagadnieniu – local SEO. Dlaczego warto pozycjonować się lokalnie, co wpływa na takie pozycje i dlatego wyniki wyszukiwania lokalnego „skaczą”? O tym wszystkim poniżej.

97% - właśnie taki odsetek internautów wyszukuje w sieci informacji na temat lokalnych firm. Ta liczba nie dziwi, w końcu gdy poszukujemy konkretnego towaru czy też usługi, zależy nam na znalezienie ich w jak najbliższej nam lokalizacji. Najczęściej wyszukujemy takich informacji w podróży, a więc poprzez urządzenia mobilne – tablety czy też smartfony.

Warto wiedzieć, że 21 kwietnia Google wprowadziło nową aktualizację, mająca na celu obniżenie w wynikach naturalnych pozycji stron, które nie posiadają wersji mobilnej. (To, czy Twoja strona jest zgodna z wymogami, możesz sprawdzić tutaj). Jeśli więc jeszcze nie posiadasz mobilnej wrsji swojej strony, zmień to jak najszybciej... lub zadzwoń do nas.

Specjaliści MOZ-a przekonują, że aby zostać „lokalnym celebrytą”, potrzebujemy:

 • wiedzy,
 • ciężkiej pracy,
 • kilku specjalistycznych narzędzi.

Od siebie dodam jeszcze jeden punkt: czas. Jest on kluczowy w SEO, gdzie na oczekiwane, stabilne efekty zawsze musimy poczekać.

Pozornie, wyniki lokalne nie wydają się być trudnym przeciwnikiem, w końcu nie ma takiej konkurencji, jak przy wynikach krajowych czy też globalnych. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają one pracy... Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że Google się nie oszuka. Wszystko co robimy, on i off site, musi być wymierzone w ostateczny cel, jakim jest sprawienie, że dany biznes w sieci wygląda imponująco pod kątem link buildingu, usability, contentu etc. To wszystko zaprocentuje wysokimi pozycjami i bezpiecznym zapleczem, któremu nie będą groźne nowe aktualizacje algorytmu.

Najważniejszym czynnikiem rankującym dla pozycji lokalnych firm jest zdobywanie wartościowych linków. Tylko tyle i zarazem AŻ tyle. Od czego więc należy zacząć?

Przede wszystkim – całą energię, którą planowaliśmy poświęcić na oszukiwanie wyszukiwarki (np. „inwestycja” w swl), poświęćmy na ulepszenie naszej strony. Spójrzmy na nią pod kątem usability – w znacznej większości przypadków, kompleksowa optymalizacja pod użytkownika i wyszukiwarkę to 80% sukcesu. Nasi potencjalni klienci, w poszukiwaniu interesującego towaru/usługi, przejrzą dziesiątki stron podobnych do naszej.

Zastanówmy się więc nad tym, co ich zatrzyma właśnie u nas. Do jakiego klienta kierujemy naszą ofertę? Czy oferujemy sezonowe rabaty, zniżki po wpisaniu kodu z newslettera? Jeśli użytkownik, już po wejściu na naszą stronę, zobaczy informację o czekającej go nagrodzie (rabacie, darmowej wysyłce, upominku do zamówienia itp.) zwiększamy o 70% prawdopodobieństwo dokonania przez niego zakupu na naszej stronie.

Jeśli mimo wszystko, nie dokonał on zakupów, spójrzmy raz jeszcze na stronę pod kątem 5 podstawowych błędów na stronach internetowych:

 • Brak contentu na stronie

Ciekawy content to kluczowa kwestia nie tylko dla użytkownika, ale także dla wyszukiwarki. Poprzez treści na stronie dajemy naszym klientom wyraźny sygnał:

  • jesteśmy specjalistami w danej branży,
  • nasza oferta jest najlepsza na rynku,
  • chcemy dzielić się naszą wiedzą z klientami,
  • zależy nam na tym, aby klienci byli na bieżąco z naszą ofertą.

Coraz bardziej odchodzi się od contentu w wersji najpopularniejszej = tekstowej na rzecz filmów, infografik, wykresów, prezentacji interaktywnych. Treści przekazane w formie graficznej bardziej zapadają w pamięć, przez co prawdopodobieństwo, że klient do nas powróci bo np. spodobało mu się zdjęcie przy jednym z artykułów, jest bardzo wysokie.

 •  Kilkuzdaniowy opis usług

Szanujmy naszych klientów i zawsze tworząc jakiekolwiek treści na stronę postawmy się w ich sytuacji. Czy nas, jako użytkowników, zachęciłby jednozdaniowy opis usługi? No właśnie... Użytkownicy szukają na naszej stronie użytecznych informacji, jeśli więc widzą coś w stylu „sprzedajemy telewizory, zadzwoń do nas!” - nie zadzwonią. Nie po to szukają informacji w sieci, żeby dzwonić i dopytywać o jej szczegóły.

 • Przesyt słów kluczowych

Niestety można jeszcze spotkać setki, tysiące stron www używających tej starodawnej metody. Zapamiętajmy raz na zawsze – wymienienie wszystkich oferowanych produktów po przecinku nigdy nie da nam pozycji. Tak samo jak ustawienie ich koloru na biało. Zamiast sobie pomóc, tylko zaszkodzimy – wyszukiwarka widzi takie zabiegi jako nienaturalne i nagradza delikwentów filtrami.

 • Źle ustawione nagłówki podstron

Standardowa długość nagłówków to 500 px – cokolwiek dłuższego zwyczajnie nie wyświetla się w przeglądarce, a tym samym w wynikach wyszukiwania. Nagłówek powinien albo podsumowywać tematykę danej podstrony, albo zawierać główne słowo kluczowe odnoszące się do niej.

W przypadku pozycjonowania sklepu internetowego, zwracajmy uwagę na to, aby w nagłówku pojawiała się nazwa produktu znajdującego się na danej podstronie. Jeśli prowadzimy inny biznes, wybierzmy jedno główne słowo kluczowe i dodajmy do niego nazwę naszej firmy. Nic więcej.

 • Przesyt kolorystyczny i stylistyczny

Powszechne jest stwierdzenie, że o gustach się nie dyskutuje. Kiedy jednak zakładamy stronę internetową, która jest ukierunkowana na klientów, a więc na zysk, musimy kierować się choćby podstawowymi standardami. Wyskakujące okienka, agresywne kolory, duże tytuły i brokatowe gify – tego typu elementy były modne ok. 20 lat temu i z pewnością ich obecność na stronie nie wpłynie pozytywnie na jej odbiór. Postawmy na minimalizm i nowoczesność - less is more i to przede wszystkim w projektowaniu. Po wejściu na naszą stronę klient ma jak najszybciej dotrzeć do oferty, nie mogą więc go zaatakować inne, niepotrzebne elementy.

Kolejnym aspektem, o jaki należy zadbać to optymalizacja strony internetowej z uwzględnieniem lokalizacji.

Dla większości optymalizacja może wydawać się prawdziwie oldscholowym tworem. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że z kilkunastu nowych klientów miesięcznie, zaledwie kilku z nich posiada poprawnie zoptymalizowaną stronę... Poniżej kilka wskazówek, na co należy zwracać uwagę przy optymalizacji strony nastawionej na lokalną działalność:

 • miasto w tagu

 • miasto w nagłówku H1

 • miasto w treści strony

 • miasto w atrybucie alt text w obrazkach

 • miasto w adresie url

Proste, prawda? Zastosowanie tych kilku „trików” ma na celu sprawienie, że strona będzie nie tylko lepiej widoczna dla robotów Google, ale przede wszystkim dla użytkowników. Jeśli skupimy się na uzyskaniu dobrych pozycji lokalnie, będzie nam o wiele łatwiej poszerzyć później zasięg na większy obszar.

Ponadto, z użyciem narzędzi Google miejsca oraz edytor map Google można dodać dany lokal czy biuro do wyników wyszukiwania - także z telefonem i godzinami otwarcia. Można także z użyciem rich snippets wzbogacić wyniki np. o film z Youtube, prezentujący biuro 360 stopni, czy też prezentację jak trafić do niego krok po kroku. 

Dlaczego wyniki lokalne się różnią?

To pytanie jest najczęściej zadawane przez klientów... Warto więc poświęcić jemu nieco więcej uwagi. Wyszukując informacje w sieci, otrzymujemy wyniki bazujące nie tylko na naszym zapytaniu ale też na:

 • adresie IP,
 • lokalizacji w narzędziach wyszukiwania i ich historii.

Co to oznacza w praktyce? Wyszukiwarka zwyczajnie WIE, gdzie jesteśmy i domyśla się, jakie wyniki chcemy zobaczyć – oczywiście oferty najbliżej naszej lokalizacji, czyli takie z których jesteśmy w stanie skorzystać.

Pojawi się więc tutaj pytanie – po co pozycjonować się na frazy lokalne, skoro wyszukiwarka i tak podpowie nam lokalne wyniki?

Odpowiedź jest prosta – wyszukiwarce zdarzają się pomyłki. Nie zawsze więc otrzymamy od niej odpowiedź bazującą na naszej lokalizacji – ma na to wpływ zarówno zmiana adresu IP na inną lokalizację, niż ta z której się logujemy do sieci, jak i zmiana danych lokalizacyjnych przez użytkowników. Co więcej, potencjalny użytkownik Internetu, nie śledzi branży SEO, więc zwyczajnie nie wie, że np. szukając dentysty w Bełchatowie, nie musi wpisywać dentysta Bełchatów. Wyszukiwanie lokalne jest też proste do wyłączenia, nawet przypadkiem, a wtedy otrzymamy wyniki krajowe, nie lokalne. Pozycjonowanie na frazy lokalne, jest też zwyczajnie tańsze :) Stawiając na lokalne frazy mamy małą konkurencję, szybciej uzyskamy zamierzone TOPY. Do tego, jeśli będziemy w czołówce na frazy lokalne, osoby wyszukujące fraz ogólnych z opcją wyszukiwania lokalnego, zobaczą nas wyżej niż konkurencję. Same plusy.

Wyniki wyszukiwania mogą się różnić także z innego powodu. Google posiada ogromne ilości serwerów, które pracują przez całą dobę. W danej chwili nad naszym zapytaniem może pracować więc inny serwer, niż u kolegi biurko obok – w efekcie wyniki wyszukiwania na naszych komputerach będą się różnić, mimo że jesteśmy tak blisko siebie. Podsumowując jednym zdaniem – wyniki wyszukiwania są zależne od indywidualnych ustawień każdego Internauty.


TAGI: local SEO, pozycjonowanie stron internetowych, pozycjonowanie lokalne, słowa kluczowe, frazy kluczowe, dobór słów kluczowych

Przeczytaj także:


  POZYCJONOWANIE GOOGLE: Emoji wracają do Google!  
    aktualizacja: 23.02.2017

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Zmiany w algorytmie Googla.  
    aktualizacja: 14.02.2017

  SZKOLENIE: Śniadanie networkingowe - WFS Częstochowa  
    aktualizacja: 19.01.2017

  FACEBOOK: Kolorowe statusy na Facebooku  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Grupa docelowa na Facebooku  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Wirus na Facebooku! Ostrzegamy przed zdjęciami z rozszerzeniem SVG!  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Wirus atakujący konta bankowe  
    aktualizacja: 23.12.2016

  GOOGLE ADWORDS: Certyfikat z reklam AdWords w Zakupach Google  
    aktualizacja: 23.12.2016

  GOOGLE ADWORDS: Kolejne uzyskane certyfikaty  
    aktualizacja: 23.12.2016

  BRANDING: Logo i materiały reklamowe dla firmy REVITAL  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Grzecznie do... wyszukiwarki  
    aktualizacja: 23.12.2016

  CONTENT MARKETING: Jak stworzyć unikalny tytuł - 10 wskazówek  
    aktualizacja: 16.06.2016

  BRANDING: Najbrzydszy kolor na świecie wybrany!  
    aktualizacja: 23.12.2016

  GOOGLE ADWORDS: Kolejny zdany egzamin certyfikacyjny  
    aktualizacja: 23.12.2016

  BRANDING: Projekt materiałów reklamowych dla SJ-Cleaning Services  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: 5 nagannych praktyk firm SEO  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Google scholar w wynikach organicznych - czy to zwiastun kolejnej zmiany?  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Google wydłuża znaczniki title i description  
    aktualizacja: 23.12.2016

  GOOGLE ADWORDS: Reklamy kredytów "chwilówek" znikają z Google  
    aktualizacja: 02.06.2016

  BRANDING: Wizytówki dla pracowni krawieckiej  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Pozycjonowanie w Google Maps  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: 5 sposobów na utrzymanie strony w TOP-ach  
    aktualizacja: 23.12.2016

  BRANDING: Logo i materiały reklamowe Dotyk-med  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Optymalizacja stron WWW – Reguły PageSpeed Insights  
    aktualizacja: 23.12.2016

  CONTENT MARKETING: Postaw na content! To się opłaca!  
    aktualizacja: 13.05.2016

  BRANDING: Logo i materiały reklamowe Dendrokoncept  
    aktualizacja: 23.12.2016

  CONTENT MARKETING: 4 najczęstsze błędy w content marketingu  
    aktualizacja: 13.05.2016

  BRANDING: Logo i materiały reklamowe dla firmy sprzątającej 5 Star Eco Clean  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Zarządzanie kryzysowe w social media wg zasady 5P  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Lista 5 najczęstszych przyczyn rezygnacji z subskrypcji newslettera  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: PageRank ostatecznie znika z Toolbara  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Szkolenie - TechKlub Łódź  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Answer Box – czyli Google wychodzi naprzeciw użytkownikom  
    aktualizacja: 23.12.2016

  GOOGLE ADWORDS: Najnowsze zmiany  
    aktualizacja: 29.04.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Przyśpieszenie ładowania strony - PageSpeed Insights  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Wiemy, co wpływa na TOP3 Google!  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Wizerunek, Imię Nazwisko w Google - SEO PR  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Długi ogon - frazy precyzyjne  
    aktualizacja: 23.12.2016


    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Szkolenie - TechKlub Kielce  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Czynniki rankujące w 2015  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Szkolenie - Mind Progress Wrocław  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Prognozy na 2014  
    aktualizacja: 23.12.2016


powrót do głównego MENUReklama w interneciepozycjonowanie-stron
POZYCJONOWANIE
W GOOGLE
obsługa prowadzenie Google AdWords
REKLAMY
GOOGLE ADS
obsługa prowadzenie Facebook
REKLAMY
FACABOOK ADS

Tworzenie treści i linkówpozycjonowanie-stron
LINKBUILDING
ABONAMENTOWY
obsługa prowadzenie Google AdWords
SPONSOROWANE
ARTYKUŁY SEO
obsługa prowadzenie Facebook
TWORZENIE
TREŚCI

Marketing - pozostałe usługiProjektowanie Stron i Software HouseOprogramowanie, które wspieramy
Piotr Kulik Piotr Kulik
 • pozycjonowanie, AdWords
 • projektowanie stron
 • (+48) 511 00 55 51 biuro@codeengineers.com
  Łukasz Woźniakiewicz Łukasz Woźniakiewicz
 • pozycjonowanie, optymalizacja
 • programowanie
 • ceo@codeengineers.com
  Mariusz Woźniakiewicz
 • media społecznościowe
 • (+48) 511 00 55 51 socialmedia@codeengineers.com
  Marta Woźniakiewicz
 • księgowość CodeEngineers
 • pozostała: www.wozniakiewicz.net
 • ksiegowosc@codeengineers.com  BIURO Bełchatów ul. 1 maja 1, piętro 1
  BIURO Rozprza ul. Polna 2R


  Opinie:

  Gorąco polecam ich usługi, potrafią współpracować z ludźmi i być wyrozumiali wobec innych firm. Ocena: 5 z 5

  zobacz wszystkie
         Masz pytania?

  napisz do nas:

  biuro@codeengineers.com

  lub zadzwoń:

  (+48) 511 00 55 51
   
  Uruchomilismy nową stronę, zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą marketingu internetowego tutaj: https://www.codeengineers.com/