Piotr Kulik
Piotr Kulik Łukasz Woźniakiewicz
Piotr Kulik Łukasz Woźniakiewicz Mariusz Woźniakiewicz
O Firmie
Referencje
Oferta
Szkolenia
Certyfikaty
Kontakt
Logowanie
Certifikat Google Adwords Piotr Kulik
Certifikat Google Analytics Piotr Kulik
English Language / Język Angielski

POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Wizerunek, Imię Nazwisko w Google - SEO PR


Kamila Wyligała

SEO PR, nazywany też pozycjonowaniem wizerunku lub Net PR Synergy, jest połączeniem działań public relations z działaniami SEO - Search Engine Optimization. Dotyczy działań wizerunkowych i jest ważnym elementem e-PR. Polega na odpowiedniej optymalizacji materiałów informacyjnych, na które kierujemy internautów (obecnie większość użytkowników Internetu na własną rękę poszukuje informacji na temat konkretnej osoby, firmy, czy usługi). Najczęściej wyszukiwanymi frazami są:

 • imię i nazwisko/nazwa firmy

 • imię i nazwisko/nazwa firmy opinie

 • imię i nazwisko/nazwa firmy praca

 • imię i nazwisko/nazwa firmy referencje

 • imię i nazwisko/nazwa firmy blog

 • imię i nazwisko/nazwa firmy nazwa produktu

W skrócie można powiedzieć, że SEO PR polega na konstruowaniu materiałów PR tak, by nasycone one były frazami kluczowymi i zajmowały jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych. 


Na SEO PR składają się:

 • Analiza treści widocznych w wyszukiwarce dla fraz związanych z marką

Ustalenie jakich fraz kluczowych związanych z daną marką poszukują internauci. W większości przypadków będą to wymienione wyżej: nazwa/opinie, nazwa/praca, nazwa/opinie o pracy, nazwa/zarobki - dobór fraz przede wszystkim zależy od specyfiki marki, czy osoby. Duże znaczenie będzie miało przeprowadzenie analizy wyszukiwanych haseł - pozytywne/ negatywne/neutralne, pozwoli ono na uzyskanie przekrojowego obrazu naszego podmiotu w wynikach wyszukiwania.

 • Publikowanie pozytywnych i wartościowych treści/opinii w serwisach obcych

Publikacja materiałów na temat marki w zewnętrznych serwisach. Działania te są ważnym elementem dbania o wizerunek firmy w wynikach wyszukiwania, a ich realizację można przeprowadzić przez:

  • publikacja gościnnych wpisów w serwisach branżowych/blogach
  • publikacja artykułów eksperckich w serwisach branżowych
  • aktywne uczestnictwo na forach internetowych
  • tworzenie profili w serwisach ogłoszeniowych
  • rozsyłanie materiałów prasowych do mediów internetowych oraz blogerów związanych z branżą marki (należy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich, wartościowych materiałów)
 • Prowadzenie profili w mediach społecznościowych

Serwisy społecznościowe stały się stałym źródłem promocji marki oraz kontaktu z klientami obecnymi i potencjalnymi. Jednocześnie jako witryny o ugruntowanej pozycji, operujące dużą liczbą linków przychodzących dają możliwość łatwego pozycjonowania profilu firmowego. Należy zaznaczyć, że tworzenie i prowadzenie profili firmowych jest elementem nie tylko SEO PR, ale przede wszystkim elementem szeroko pojętego marketingu, reklamy i PR i jako takie narzędzie niesie korzyści na wielu płaszczyznach. Jako najpopularniejsze serwisy wymienić trzeba: Facebook, Twitter, LinkedIn, Goldenline oraz Google+.

 • Promowanie pozytywnych treści

By zapewnić wysoką pozycję w wynikach wyszukiwarek warto publikację korzystnych materiałów poszerzyć o działania pozycjonowania wybranych treści. Można próbować robić to we własnym zakresie (np. przez załączanie linków do publikacji na stronie firmowej) lub zlecić działania takie firmie zajmującej się SEO PR.

 • Monitoring wyników wyszukiwania

Jak w przypadku większości działań reklamowych, czy marketingowych ważnym aspektem działalności SEO PR jest bieżący monitoring wyników wyszukiwania dla fraz związanych z naszą marką. Możemy to zadanie wykonać ręcznie (wpisując poszczególne hasła i sprawdzając ich wyniki) lub za pomocą programów służących monitorowaniu fraz.

SEO PR - dla kogo?

Żyjąc w dobie Internetu bezustannie narażeni jesteśmy na niepochlebne opinie i złośliwe komentarze, często mające niewiele wspólnego z rzeczywistością. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się działania SEO PR. Skierowane są do wszystkich, którzy zainteresowani są budowaniem swojego wizerunku w Internecie, a najczęstszymi klientami są duże korporacje, firmy, instytucje oraz klienci indywidualni. Działania SEO PR zazwyczaj dotyczą nazwy marki, produktów lub fraz kluczowych związanych z profilem podmiotu.

SEO PR - od czego zacząć?

 • Określ grupę docelową

Tworząc materiały wykorzystywane do działań SEO PR należy używać fraz, które są najczęściej wyszukiwane przez grupę docelową danej marki. Bardzo ważne zatem, by odpowiednio ją wskazać, dowiedzieć się czego i w jaki sposób szuka, jakie są jej zapytania w wyszukiwarkach. Postaraj się zebrać wiadomości na temat najchętniej odwiedzanych witryn, źródeł informacji. Zebrane dane posłużą do stworzenia listy miejsc w sieci oraz narzędzi, które będziesz mógł wykorzystać do promocji tekstu. Twoją grupą docelową mogą być obecni lub potencjalni klienci, partnerzy lub dziennikarze. Precyzyjne określenie grupy docelowej jest ważne, ponieważ determinuje kierunek dalszych działań - fraz kluczowych oraz miejsc publikacji materiałów.

 • Stwórz listę fraz kluczowych

Dzięki trafnej interpretacji grupy docelowej stworzenie listy fraz kluczowych dla danej marki stanie się łatwiejsze. Pomocne będą specjalistyczne narzędzia oraz programy do wyboru fraz kluczowych, dokonaj także statystyki strony (informacje zawarte w statystykach wskażą z jakich haseł internauci trafiają na Twoją stronę). Najczęściej wyszukiwane frazy zostały już wskazane w pierwszej części artykułu.

 • Zoptymalizuj istniejące treści lub stwórz nowe

Sprawdź istniejące materiały i rozważ je pod kątem grupy docelowej - czy zawierają wszystkie informacje, których ona szuka. Przyjrzyj się artykułom tematycznym, sponsorowanym, informacjom prasowym, tekstom specjalistycznym i okazjonalnym - powinny one zawierać odpowiedzi na pytania zadawane przez klientów i prasę oraz budować wizerunek marki w wiarygodny sposób. Jeżeli spełniają omawiane wymagania zoptymalizuj je pod kątem użytkownika oraz wyszukiwarki internetowej. Użyj zdefiniowanych uprzednio słów kluczowych, zadbaj o odpowiednie rozmieszczenie tekstu, zastosuj nagłówki, umieść w treści linki. Pamiętaj by formatując treści w szczególności skupić się na:

  • tytule artykułu - najlepiej umieścić go w załączniku zawierając słowo lub frazę kluczową
  • wyróżnieniu w tekście słów kluczowych - najlepiej pogrubieniem używając znacznika, sugerowane jest unikanie kursywy - tekst pisany pismem pochyłym gorzej się czyta

  • meta tag title - tytuł strony wyświetlający się w przeglądarce, w title wpisz temat artykułu wraz z frazą lub słowem kluczowym

  • meta tag desription - opis strony wyświetlający się pod linkiem, który prowadzi do konkretnej strony; tag description ważny jest przede wszystkim z punktu widzenia użytkownika - przybliża mu tematykę strony, do której prowadzi link; w opisie umieść streszczenie artykułu zawierające najważniejsze frazy kluczowe, postaraj się zmieścić w ok. 150 znakach (jeżeli się to nie uda Google automatycznie wygeneruje snippet - krótki tekst na podstawie zawartości strony, który często nie jest najwyższej jakości)
  • meta tag keywords - słowa kluczowe opisujące stronę - należy wymienić tutaj słowa i frazy kluczowe (po przecinku lub średniku)
 • Publikuj treści

Pierwszym etapem było przygotowanie wartościowych materiałów, gdy są już gotowe nadszedł czas na ich publikację. Przeanalizuj z jakich źródeł informacji najchętniej korzysta Twoja grupa docelowa i jakie miejsca w sieci najchętniej przegląda. Podczas publikacji materiałów pomocne mogą się okazać:

  • blog firmowy – analogicznie jak na stronie www daje możliwość pełnej kontroli nad opracowanym tekstem
  • strona firmowa – to Twoje miejsce, w pełni kontrolujesz zamieszane materiały i w każdej chwili jesteś w stanie je poprawić lub zoptymalizować
  • biuro prasowe – pozwala na swobodną komunikację z prasą, jest miejscem, gdzie warto publikować informacje i materiały dziennikarskie
  • portale branżowe – staraj się komentować aktualne wydarzenia, publikuj opinie i porady eksperckie
  • portale umożliwiające samodzielną publikację treści – dają możliwość publikacji własnych materiałów w interesujących Cię kategoriach tematycznych
  • serwisy społecznościowe – są doskonałym miejscem do budowania własnej społeczności, grup docelowych, pozwalając zarazem na sprawny przepływ publikowanych informacji
 • Promuj treści, których nie możesz zoptymalizować on site

Nie na wszystkie materiały dotyczące Twojej marki masz wpływ i nie wszystkie możesz optymalizować (są to przede wszystkim materiały publikowane w serwisach informacyjnych). W sytuacjach takich pomocne może okazać się umieszczanie linków do tych artykułów w gościnnych serwisach branżowych, profilu firmowym i innych kanałach dystrybucji informacji (pomoże to serwisom, na których są publikowane na osiągnięcie wyższej pozycji w wyszukiwarkach). Dzięki takim działaniom materiały o Twojej firmie, czy produkcie staną się bardziej dostępny dla internautów. Pamiętaj by linkować ze swojego serwisu, kont firmowych i profili na portalach społecznościowych - dzięki temu budujesz swoją rozpoznawalność.

SEO PR w sytuacjach kryzysowych

W dobie wszechobecnego Internetu informacje rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie, także te niekorzystne dla naszej marki. Może to negatywnie wpłynąć nie tylko na opinię firmy, ale przede wszystkim na jej dochody. W takich sytuacjach warto zainwestować w profesjonalne usługi SEO PR - dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu i tworzeniu korzystnych opinii możliwe będzie zamaskowanie tych negatywnych i zrzucenie ich na niższe pozycje w wynikach wyszukiwania (większość internautów - obecni i potencjalni klienci skupiają się na pierwszych dostępnych treściach). Warto tez zawrócić uwagę na to, by materiały, którymi zastępujemy niekorzystne wpisy były dobre jakościowo i pojawiały się w odpowiedzi na słowa kluczowe, pod którymi uprzednio wyświetlały się negatywne informacje. Istotne jest taż tempo wprowadzenia usług SEO PR - należy działać szybko, by możliwie ograniczyć rozprzestrzenianie się i dostępność niechcianych treści.

Opisane działania są odpowiedzią na materiały, które są już w obiegu, pamiętajmy jednak, że najważniejszym czynnikiem warunkującym skuteczność działań SEO PR jest systematyczne monitorowanie zasobów Internetu - pozwoli to na jak najszybsze wyłapanie treści, które mogą zagrozić reputacji firmy.

SEO PR - czy warto w niego inwestować?

Większość użytkowników Internetu traktuje wyszukiwarkę Google jako główne źródło informacji o firmach, produktach, czy osobach. To co w niej znajdą znacząco wpływa na decyzję o podjęciu współpracy - dokonaniu zakupu danych produktów, czy skorzystaniu z oferty konkretnej marki. Ważne zatem jest, by wyszukiwane materiały przedstawiały rzetelną wiedzę ukazującą nas w korzystnym świetle.

Właśnie te działania są istota i celem SEO PR, więc każda z firm, której zależy na dobrej opinii i rosnących zyskach bez wahania zainwestuje w SEO PR.


TAGI: SEO PR, pozycjonowanie wizerunku, Net PR Synergy, działania wizerunkowe, e-PR, optymalizacja treści

Przeczytaj także:


  POZYCJONOWANIE GOOGLE: Emoji wracają do Google!  
    aktualizacja: 23.02.2017

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Zmiany w algorytmie Googla.  
    aktualizacja: 14.02.2017

  SZKOLENIE: Śniadanie networkingowe - WFS Częstochowa  
    aktualizacja: 19.01.2017

  FACEBOOK: Kolorowe statusy na Facebooku  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Grupa docelowa na Facebooku  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Wirus na Facebooku! Ostrzegamy przed zdjęciami z rozszerzeniem SVG!  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Wirus atakujący konta bankowe  
    aktualizacja: 23.12.2016

  GOOGLE ADWORDS: Certyfikat z reklam AdWords w Zakupach Google  
    aktualizacja: 23.12.2016

  GOOGLE ADWORDS: Kolejne uzyskane certyfikaty  
    aktualizacja: 23.12.2016

  BRANDING: Logo i materiały reklamowe dla firmy REVITAL  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Grzecznie do... wyszukiwarki  
    aktualizacja: 23.12.2016

  CONTENT MARKETING: Jak stworzyć unikalny tytuł - 10 wskazówek  
    aktualizacja: 16.06.2016

  BRANDING: Najbrzydszy kolor na świecie wybrany!  
    aktualizacja: 23.12.2016

  GOOGLE ADWORDS: Kolejny zdany egzamin certyfikacyjny  
    aktualizacja: 23.12.2016

  BRANDING: Projekt materiałów reklamowych dla SJ-Cleaning Services  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: 5 nagannych praktyk firm SEO  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Google scholar w wynikach organicznych - czy to zwiastun kolejnej zmiany?  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Google wydłuża znaczniki title i description  
    aktualizacja: 23.12.2016

  GOOGLE ADWORDS: Reklamy kredytów "chwilówek" znikają z Google  
    aktualizacja: 02.06.2016

  BRANDING: Wizytówki dla pracowni krawieckiej  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Pozycjonowanie w Google Maps  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: 5 sposobów na utrzymanie strony w TOP-ach  
    aktualizacja: 23.12.2016

  BRANDING: Logo i materiały reklamowe Dotyk-med  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Optymalizacja stron WWW – Reguły PageSpeed Insights  
    aktualizacja: 23.12.2016

  CONTENT MARKETING: Postaw na content! To się opłaca!  
    aktualizacja: 13.05.2016

  BRANDING: Logo i materiały reklamowe Dendrokoncept  
    aktualizacja: 23.12.2016

  CONTENT MARKETING: 4 najczęstsze błędy w content marketingu  
    aktualizacja: 13.05.2016

  BRANDING: Logo i materiały reklamowe dla firmy sprzątającej 5 Star Eco Clean  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Zarządzanie kryzysowe w social media wg zasady 5P  
    aktualizacja: 23.12.2016

  FACEBOOK: Lista 5 najczęstszych przyczyn rezygnacji z subskrypcji newslettera  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: PageRank ostatecznie znika z Toolbara  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Szkolenie - TechKlub Łódź  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Answer Box – czyli Google wychodzi naprzeciw użytkownikom  
    aktualizacja: 23.12.2016

  GOOGLE ADWORDS: Najnowsze zmiany  
    aktualizacja: 29.04.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Przyśpieszenie ładowania strony - PageSpeed Insights  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Wiemy, co wpływa na TOP3 Google!  
    aktualizacja: 23.12.2016


    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Długi ogon - frazy precyzyjne  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Lokalne SEO  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Szkolenie - TechKlub Kielce  
    aktualizacja: 23.12.2016

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Czynniki rankujące w 2015  
    aktualizacja: 20.10.2023

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Szkolenie - Mind Progress Wrocław  
    aktualizacja: 20.10.2023

  POZYCJONOWANIE W GOOGLE: Prognozy na 2014  
    aktualizacja: 20.10.2023


powrót do głównego MENU
Ostanie wpisy na bloguReklama w interneciepozycjonowanie-stron
POZYCJONOWANIE
W GOOGLE
obsługa prowadzenie Google AdWords
REKLAMY
GOOGLE ADS
obsługa prowadzenie Facebook
REKLAMY
FACABOOK ADS

Tworzenie treści i linkówpozycjonowanie-stron
LINKBUILDING
ABONAMENTOWY
obsługa prowadzenie Google AdWords
SPONSOROWANE
ARTYKUŁY SEO
obsługa prowadzenie Facebook
TWORZENIE
TREŚCI

Marketing - pozostałe usługiProjektowanie Stron i Software HouseOprogramowanie, które wspieramy
Piotr Kulik Piotr Kulik
 • pozycjonowanie, AdWords
 • projektowanie stron
 • (+48) 511 00 55 51 biuro@codeengineers.com
  Łukasz Woźniakiewicz Łukasz Woźniakiewicz
 • pozycjonowanie, optymalizacja
 • programowanie
 • ceo@codeengineers.com
  Mariusz Woźniakiewicz
 • media społecznościowe
 • (+48) 511 00 55 51 socialmedia@codeengineers.com
  Marta Woźniakiewicz
 • księgowość CodeEngineers
 • pozostała: www.wozniakiewicz.net
 • ksiegowosc@codeengineers.com  BIURO Bełchatów ul. 1 maja 1, piętro 1
  BIURO Rozprza ul. Polna 2R


  Opinie:

  Nie ma to jak Kobieca intuicja. Podoba mi się praca z Wami, bo nie udajecie wszechwiedzących. Wspominam o Was innym, także mam nadzieję, że jakieś efekty zacznie to przynosić także Waszej firmie ;-) Ocena: 5 z 5

  zobacz wszystkie
         Masz pytania?

  napisz do nas:

  biuro@codeengineers.com

  lub zadzwoń:

  (+48) 511 00 55 51
   
  Uruchomilismy nową stronę, zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą marketingu internetowego tutaj: https://www.codeengineers.com/