dla małych i średnich firm |
 Łukasz Woźniakiewicz
Pozycjonowanie jest działaniem mającym na celu podniesienie pozycji danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania (topową wyszukiwarką, nie tylko w Polsce jest Google, zatem to na niej skupimy nasze zabiegi).
Ważnym aspektem w pozycjonowaniu jest to, że zasady (wytyczne Google dla twórców stron – webmasterów) zmieniają się bardzo często, stając się coraz bardziej restrykcyjne i powodując, iż samo osiągnięcie wysokich pozycji jest zabiegiem wymagającym, zarówno pod względem doświadczenia i wiedzy, jak i poświęconego czasu.
Jeśli natrafili już Państwo na jakieś kursy pozycjonowania, w których czynnikiem decydującym o pozycji strony były linki, sugeruję pozostawienie tej wiedzy. Oczywiście nie twierdzę, iż linki (hiperłącza) nie mają wpływu na wyniki pozycjonowania, ale tę tematykę poruszymy obszerniej w dalszych częściach, kiedy jasne staną się podstawowe zasady budowy i optymalizacji stron internetowych.
Podstawowe czynniki wpływające na pozycje strony w wyszukiwarce:
1. Sama strona internetowa (zawartość i optymalizacja):
- zawartość, ilość i jakość treści (ang. content); patrz także kurs: Tworzenie treści na stronie WWW – Kamila Wyligała
- optymalizacja pod kątem botów wyszukiwarek, które zapisują (indeksują) strony w swoich bazach (meta dane, nagłówki h1...h6, mikrodane, schema.org, rich snippets, breadcrumb)
- optymalizacja pod kątem social media (open graph protocol) – tak, by udostępniane linki opisane były właściwym tekstem i grafiką
- optymalizacja pod kątem użytkownika – głównie pod kątem wygody korzystania oraz czasu jaki spędza on na stronie (im dłużej tym oczywiście lepiej); przy okazji warto zdefiniować cele strony i dążyć do ich realizacji np. wypełnienie formularza lub kontakt tel. (nawigacja, czytelność, użyteczność – ang. User eXperiences UX, Web Usability)
- optymalizacja pod kątem szybkości ładowania – to nowy, ale ważny czynnik rankujący (kompresja obrazów, stylów css, skryptów javascript itd.)
- optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych – to kolejny nowy czynnik, który gratyfikuje strony responsywne (samodzielnie dobierają rozmiar do urządzenia) oraz mobilne (strona dedykowana na telefony/tablety) w wynikach Google sprawdzanych na telefonach
2. Zmienne niezwiązane z kodem strony, które wyszukiwarka może monitorować:
- sygnały z social media (Facebook, Twitter, Instagram itd.) - ilość polubień i udostępnień danej strony, ilość wystąpień adresu URL oraz brandu/nazwy firmy (uproszczenie, hipoteza); patrz także kurs: Pozyskiwanie zaangażowanych odbiorców w mediach społecznościowych – Iwona Chwałko
- ilość wejść na stronę z wyszukiwarki – uwaga! z różnych IP i komputerów
- czas spędzony na stronie – sprawdzany na podstawie tego, jak szybko użytkownik wrócił do wyszukiwarki by szukać innych, lepszych wyników (najkorzystniejszym wariantem jest brak powrotu – oznacza on znalezienie właściwej odpowiedzi)
3. Linki kierujące do strony z innych miejsc w Internecie:
- jakość i zaufanie linków – im lepsze, większe i poczytniejsze portale linkują do strony, tym lepiej
- miejsce linków na stronie WWW – im wyżej i bliżej treści, tym lepiej
- różnorodność linków – przekazujące moc pozycjonująca dofollow, nieprzekazujące mocy nofollow, przekierowania 301, 302, javascript i iframe, linki obrazkowe i brandowe
- przyrost linków w czasie – im bardziej płynny, systematyczny tym lepiej
- tekst (anchor) linku – podświetlony/podkreślony tekst w który można kliknąć
Podsumowanie:
- Pozycjonowanie zgodne z wytycznymi Google, a Black Hat SEO
- Dywersyfikacja źródeł i rodzajów linków
- Systematyczność i cierpliwość przy rozbudowie strony WWW
|