dla małych i średnich firm |

Kamila Wyligała
Świadomość marki
Świadomość marki to jej znajomość wśród potencjalnych i obecnych klientów, która rozciąga się na rozpoznawalność jej i jej produktów, a niekiedy nawet szczegółowe informacje na ich temat.
Jest ona zazwyczaj efektem działań marketingowych i reklamowych, ale również czynników niezależnych bezpośrednio od firmy – systemu poleceń i rekomendacji.
Budowanie świadomości marki jest procesem złożonym i długofalowym, który powinien być prowadzony systematycznie i monitorowany (analiza prowadzonych działań, system wyłapywania sytuacji kryzysowych), jest on bowiem głównym czynnikiem wpływającym na decyzję zakupową konsumenta – zarówno konkretnych produktów, jak i usług.
Niekiedy świadomość marki jest porównywana do uproszczenia poznawczego – odruch zakupowy wynika z powołania do takiego uproszczenia, zwłaszcza w przypadku artykułów codziennego użytku – spożywczych, czy higienicznych.
Dobra znajomość marki wywołuje szereg pożądanych efektów:
- przekłada się na lojalność wobec firmy
- w zbiorze marek konsument sięga po znane mu firmy
- blokuje napływanie nowych, nieznanych firm
- jest podstawą spójnego i wyrazistego wizerunku
W dobie zintegrowanych działań marketingowych jest wiele aktywności, których celem jest budowanie świadomości marki i jej rozpoznawalności. Jednym z nich są działania content marketingu.
Do niedawna potrzeba tworzenia wartościowych treści była często pomijana, a jej miejsce zajmowała przede wszystkim reklama i treści sponsorowane (które obecnie również wchodzą w obszar content marketingu). Dziś w środowisku marketingowym, firmach i instytucjach, content marketing wpisał się jako stały element.
Przechodząc do teorii i definicji tego, co nim nazywamy - content marketing (CM), zwany również marketingiem treści, polega na tworzeniu wartościowych materiałów, które odpowiadają na potrzeby klientów, bezpośrednio wpływając na pozyskiwanie nowych i utrzymywanie obecnych. To treści, które realizując strategię komunikacji firma – kontrahent, wpisują się w potrzeby i zainteresowania grup docelowych. W odróżnieniu od tradycyjnych form marketingowych, polegających na jednostronnym przekazie, marketing treści to obustronna komunikacja, bazująca na budowaniu długotrwałych relacji z potencjalnym gronem odbiorców, interakcji i zaangażowania.
Niekiedy terminem content marketing nazywane są wszystkie materiały publikowane i rozpowszechniane za pomocą Internetu, należy jednak podkreślić, że CM to nie fabryka treści, lecz sztuka rozumienia i wsłuchania się w potrzeby naszych konsumentów.
Kolejnym aspektem, równie ważnym jak samo tworzenie atrakcyjnego contentu, jest monitorowanie trwających działań – dialog z konsumentami (popularne serwisy społecznościowe), analiza, wyciąganie wniosków i dostosowywanie prowadzonych zabiegów do oczekiwań naszego grona odbiorców. Kampania CM powinna zawsze bazować na odpowiedniej strategii, realizacji (dystrybucji treści) i analizie prowadzonych działań – to kluczowe składniki odpowiednio prowadzonych działań marketingu treści w Internecie.
Warto podkreślić, że CM to proces, nie jednorazowe działania – jeśli stworzymy doskonałą treść, która zainteresuje użytkowników, będzie przez nich chętnie czytana i udostępniana, zyskamy:
- wzrost zainteresowania witryną
- wzrost zainteresowania naszą firmą
- wzrost zainteresowania produktami/usługami
- chwilowy wzrost konwersji (stosunek ilości wejść na stronę w stosunku do oczekiwanych akcji – zakup, zapisanie do newslettera, umówiona wizyta – aktywność ze strony użytkownika)
Dobra treść powinna trafiać w samo sedno, przyciągać uwagę, aktywizować i bez zbędnych informacji (którymi użytkownicy Internetu są zasypywani) zachęcać użytkowników do określonych działań – prowadzić do zakupu, sprzedaży.