dla małych i średnich firm |
 Iwona Chwałko
Aby działania w social media przynosiły nam długofalowe korzyści, musimy przede wszystkim zbudować trwałą relację z potencjalnymi klientami. W tym celu warto się skupić na wypracowaniu wizerunku, który będzie posiadał następujące cechy:
- Zaufanie i autentyczność – gdy nasi odbiorcy przekonają się, że informacje zawarte w media, są prawdziwe, zaczną się bardziej angażować w relację.
- Wiarygodność, czyli zgodność wartości reprezentowanych przez firmę w przestrzeni mediów społecznościowych z rzeczywistością. Krótko – nie ubarwiajmy rzeczywistości, pamiętając o tym, że w sieci bardzo łatwo dotrzeć do różnego typu informacji.
- Umożliwienie internautom wywierania wpływu w zakresie oceny firmy, marki, produktu. Pytajmy o opinie o nowych produktach, pozwólmy zdecydować np. o kolorze etykiety i nazwie – niech nasi fani poczują, że budują markę razem z nami.
Jak przekonać odbiorców do własnej autentyczności?
Trzy sprawdzone przykłady:
- pokażmy się – niezależnie od tego, jakiego typu biznes prowadzimy, nie bójmy się pokazać naszego wizerunku. Może to być zdjęcie przy pracy, z wyjazdu integracyjnego z całym zespołem, podczas pakowania przesyłek - stańmy się bardziej realni dla naszych odbiorców, nie chowajmy się ciągle za nazwą firmy. Pokażmy, ile osób pracuje przy danym projekcie, chwalmy się nowymi pracownikami oraz osiągnięciami. Pamiętajmy jednak o spójności – inaczej będą wyglądały tego typu posty na profilu młodej agencji reklamowej, inaczej na profilu doświadczonego biura nieruchomości.
- pokażmy gotowy produkt – niech to będzie np. sesja zdjęciowa wykonana dla Pary młodej, projekt graficzny dla klienta, aranżacja wnętrza, zdjęcie bukietu – cokolwiek, czym się zajmujemy. Napiszmy co i dla kogo wykonaliśmy – w 99% pod takim postem wypowie się osoba, której usługa lub produkt dotyczyła – nie tylko potwierdzi ona jakość wykonanej pracy, ale też dzięki polubieniom zwiększymy zasięg danego postu i prawdopodobieństwo dotarcia do nowych odbiorców.
- rozmawiajmy – bądźmy otwarci na komunikację, zarówno w sytuacji korzystnej, jak i w kryzysie. W zależności od kontekstu i sytuacji wyjaśniaj, informuj, negocjuj, przyznawaj się do popełnionych błędów i staraj się je rekompensować. Pamiętajmy – im dłużej negatywny post pozostanie bez naszej odpowiedzi, tym więcej osób zobaczy go w takiej formie, dlatego tak ważny jest stały monitoring naszego profilu.
|